تبلیغات
عیاران شمالی

عیاران شمالی
آزادو غیر وابسته 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
بیرون رفت از بن بست فعلی افغانستان


چت باکسنوشته انجینر محمد اجمل دانش کلکانی در قسمت نقد دوگانه گی تاریخ نویسان درباری در مورد شهید امیر حبیب الله کلکانی و سایر شاهان سدوزایی و محمد زایی
بخوانید و با دیگران شریک سازید

در قدم نخست می خواهم یاد آور شوم که پدر امیر حبیب الله خان امین الله نام داشت, نه سقاؤ. در تاریخ افغانستان حبیب الله فرزند امین الله باید یاد میشد که از طرف تاریخ نویسان درباری به فرمایش بادران شان نوشته نشده است.
دیگر اینکه چون امین الله خان پدر حبیب الله خان از توانائی و نیروی جسمی خوبتر نسبت به سایر هم قطارانش در جنگ افغان و انگلیس برخوردار بود, در کنار اینکه با دشمن می جنگید برای همقطارانش که زخم برداشته بودند, و توانائی تهیه آب را نداشتند, برای آنها آب آشامیدنی تهیه می نمود و به پاس این زحمات اش که ر جریان جنگ برای مجاهدین آب تهیه می نمود، لقب سقای شهیدان را از طرف همرزمانش بدست آورد. این یک لقب افتخاری بود که برایش داده بودند, اما امروز بعضی از نا بخردان آن را لقب تمسخر آمیز می پندارند.

منظورم از دوگانگی تاریخ نویسان چیست؟

اگر قرار باشد که هر پادشاه افغان به اساس پیشه و شغل پدران شان یاد شوند، پس چرا سایر پادشاهان سدوزایی و محمد زایی از این امر مستثنی هستند.
مشت نمونه خروار چند مثل خدمات تان بیان می کنم.

1- تیمور شاه که 20 سال حکومت خویش را در عیاشی سپری نمود و یک عیاش بود چرا تاریخ نویسان پسرانش شاه زمان, شاه شجاع و شاه محمود را بنام پسر عیاش یاد نکرده است.

2- عبدالرحمن خان که معاهده دیورند را امضاء نمود و نیم از افغانستان را به دولت هند بریتانوی وقت فروخته و بزرگترین خیانت ملی را انجام داد. چرا تاریخ نویسان پسرش حبیب الله خان را بنام بچه خاین و معامله گر در تاریخ یاد نکرده است.

3- نادر غدار که در قران مهر نمود و خلاف تعهد که در قران نموده بود امیر حبیب الله و 14 تن از یارانش را تیرباران نمود و سپس اجساد بدون روح آنها برای چندین روز در چمن حضوری به دار آویخته گذاشت.چرا تاریخ نویسان پسرش ظاهر شاه را به اساس پیشه پدرش بچه قران شکن, بچه غدار و بچه خاین یاد نکردند.
بر علاوه اینکه به اساس پیشه پدر غدارش یاد نکردند، بلکه تاریخ نویسان درباری القاب تشریفاتی دیگر چون: اعلی حضرت بدین معنی که عالی ترین حضرت ها و بابای ملت را برایش داده اند.

4- امان الله خان که می خواست نظام غربی را جای گزین نظام اسلامی و حدود خداوند نماید, امروز بنام غازی یاد میشود, شما خود بگوید اگر غازی این کار را می کرد, پس باید به نورمحمد تره, حفیظ الله امین و ببرک کارمل هم غازی بگویم زیرا آنها نیز می خواستند, نظام اسلامی را بر چینند و نظام غربی را جا گزین آن نمایند.

5- امیر حبیب الله را دزد می گویند در حالیکه در سرزمین آبائی اش یک بسوه زمین ندارد, طرف دیگر نادر غدار و ظاهر کل که پیش از پادشاه شدن هیچ چیز نداشتند.

بعد ازینکه قدرت توسط پدران انگلیسی شان گرفتند تمام افغانستان را میان خود تقسیم نمودند, امروز ما با چشم سر می بینیم که هر نواسه و قبیله ظاهر و نادر هزاران هزار جریب زمین دارد, خطابم به شما تاریخ نویسان درباری این است. آیا از دید شما این همه دزدی نیست, اگر نیست بگوید شما چه چیز را دزدی می گوید.

قضاوت با شما باشد.

درد دل بود که با شما دوستان در میان گذاشتم.

نوشته: انجینر محمد اجمل دانش کلکانی:
یک شنبه 1393/7/27
ساعت 7:10


[ پنجشنبه 18 تیر 1394 ] [ 11:30 بعد از ظهر ] [ najib kohistani ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

نیت کنید و اشاره فرمایید


قالب میهن بلاگ تقویم جلالی

كد ماوس