تبلیغات
عیاران شمالی

عیاران شمالی
آزادو غیر وابسته 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
بیرون رفت از بن بست فعلی افغانستان


چت باکس


امیر حبیب الله کلکانی یکی از شخصیت های تاریخی افغانستان بوده، که تا کنون ابعاد مختلف آن شخصیت به بررسی گرفته نشده و مورخین و نویسنده گان هرکدام به نحوی از آن یاد کرده اند، برخی او را دزد و عده آن را قهرمان و تعدادی هم از آن به عنوان کاکه و عیار یاد کرده اند، اکنون نگاهی مختصری به زندگی این شخصیت بزرگوار می پردازیم.

امیر حبیب الله کلکانی در ولسوالی کلکان سر زمین دشمن ستیز کوهدامن کابل در سال 1890 میلادی متولد گردیده و در ایام جوانی به کار های جسمانی اشتغال داشت، و گاهی هم به شغل باغبانی مصروف بوده، در سال 1919 به قطعه ای عسکری در کابل پیوست،سه سال خدمت عسکری نمود و چون به اثر شورش مردم منگل در سال 1924 میلادی همدردی نشان داد، وظیفه را ترک کرد.
امیرحبیب الله خان در شورش سال 1928 ننگرهار نیز همدردی با شاه امان الله خان نشان داد و امان الله خان برای وی و طرفداران آن مقداری زیاد سلاح و مهمات فراهم کرد، و وی بعد از مدتی از شاه امان الله روی گردان شد، و در دسامبر آن سال با عده از طرفداران خود بر علیه شاه امان الله به متارکه پرداخت، و بعد از 9روز زدوخورد وادار به عقب نشینی شد،و به طرف پغمان فرار نمود، و به همین منوال در 7 جنوری 1929 میلادی دو باره به کابل حمله ور شد، و سر انجام بعد از برخورد با نیرو های شاه امان الله خان کابل را تصرف کرد، و در 18 جنوری 1929 میلادی خود را امیر افغانستان تحت نام ( امیر حبیب الله خادم دین رسول الله ) اعلان کرد.

خوی و خصلت امیر کلکانی

امیر حبیب الله خان مرد روستای بود، و اکثر خصلت های روستانشینان افغانستان را دروجود خود جمع داشت، و در ایام جوانی انسانی قانع و پر کار و به مشاغل عادی باغبانی و سپاهیگری علاقمند بود. و مردی بود فادار،صادق،جوانمرد،راستگو،کاکه خراسانی و هیچگاهی به آزار و عذیت مردم نمی پرداخت، و از دشمنان و مخالفین خود که علیه اوجنگیده بودند پاسداری و حفاظت می نمود.و دشمنان دانا وبا همت وغرور را دوست داشت،هیچگاهی نسبت به آن ها از خشونت و زور کار نمی گرفت بل از آنها همیشه حفاظت نگهداری و رسیده گی می نمود، و به وطن و وطنداران خود سخت علاقه داشت و به آن عشق می ورزید، و بیانیه که در جشن استقلال سال 1308 با این جمله ساده اما خیلی ها پر معنی که (( استقلال نه از من است و نه از امان الله بلکه از شما ولس است.)) اعلان کرد. و افزون بر آن در همان جشن آزادی، او پیام تبریکی به امان الله خان در روم مخابره نمود و بر ایشان جشن آزادی مردم عزیز افغانستان را مبارک باد گفتند، به دلیل اینکه آزادی کشور در تحت رهبری آن شاه گرفته شده بود، و به شادمانی آن نیز افزود.ای هموطن عزیز افغانستانی بیا و ببین که چنین اظهارات که از جانب یک دهقان بچه روستای در میان هزار ها هزار ها افغان ارایه می شود، آیا کدام امیر، پادشاه و زعیم را تا اکنون سراغ دارید، که همه مردم آن سرزمین هم از دوست و دشمن را در نظام سیاسی شریک بداند.آیا چنین حرکت و اندیشه پخته وی دال بر ملی بودن چنین شخیت نیست؟ به یقین که است. حبیب الله خان اشخاص جوانمرد و با وفاه را می پسندید و از مردم خایین و حق نا شناس نفرت داشت.
چنانچه افراد غند شاهی را که در دفاع از امان الله خان با او مردانه جنگیده بودند تحسین و تمجید کرد، و حکم رهایی آن ها را داد.اما شخصی را به نام قاری دوست محمد که به او از سازشی برای قتل اش گزارش داده بود با سازش کاران دیگر یکجا محکوم به اعدام ساخت و چنین استلال کرد که (( او که با رفقایش خیانت کرد با من چه خواهد کرد؟))
امیر حبیب الله خان کلکانی از نظر قیافه هم وی نمونه کامل العیاری از دهقانان کابل زمین بود، قامت بلندتر از متوسط،شانه های عریض، دست و پای سطبر،چشمان ریزو بینی پست داشت.اما آنچه در او بیشتر جلب توجه می کرد، یکی شجاعت و اعتماد به نفس بود و دیگری پرهیز گاری در مشتهیات نفسانی او، باوجود محرومیت های که در دوره زنده گی فقیرانه اش از ناحیه نعمت های مادی متحمل شده بود، چون به قدرت رسید، از هیچ یک به درجه افراط استفاده نکرد. به استثنای روز های رسمی، لباس عادی محلی به تن می کرد،هر چه برای اش حاضر می شد می خورد، بی نهایت بی کبر و فقیرانه و متکی به نفس بود و از زن بازی و بچه بازی خودداری می کرد و چنین کار را شایسته و سزاوار انسان های مسلمان و صالح نمی پنداشت. و فقط با یک دوشیزه به عقد شرعی ازدواج کرده بود و بس.

(سیفی علوی)

عکس ‏‎Sayed Fakhruddin Alawi‎‏

[ یکشنبه 3 آبان 1394 ] [ 04:48 بعد از ظهر ] [ najib kohistani ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

نیت کنید و اشاره فرمایید


قالب میهن بلاگ تقویم جلالی

كد ماوس